ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
Вкусът на градаЗабавление

Къде е Зелената фея? В Стария град

12 вида абсент в първия в Пловдив Absinthe house

В заведението спазват традиционния ритуал по сипване на легендарната анасонова напитка

Питие с 89,9 процента алкохол можете да откриете на бара в клуба

Стефка Георгиева

Има ли някой, който не е чувал мита за Зелената фея? Коя фея ли? Тази, която изскача ефирно от бутилките с абсент и ви разказва приказки. И след като тя идва от абсента, къде другаде бихте могли да я откриете, ако не в Absent house.
Absent house е новото място в Пловдив, позиционирано по калдъръмените улички на Стария град. Към момента в него можете да откриете 12 вида абсент с различно съдържание на алкохол, от 55% до 89.9%. За съжаление там няма да се срещнете с митични създания, освен ако не криете някой малък дракон в джоба си. Халюциногенните му свойства се дължат на съставката теон (от фр.), който е ограничен до 10 милилитра за бутилка, което е крайно недостатъчно, за да видите зелената фея, феята на зъбките и каквото друго се сетите. По-високо съдържание на теон е разрешено само в Швейцария, тъй че ако сте експериментатори – стягайте багажа.
За абсента се загатва в литературата и то не в коя да е книга, а най-старата – Библията. За анасоновата напитка се споменава в няколко пасажа, макар че най-ранните доказателства за появата на алкохолната напитка датират от 18 век. Макар и точният му произход да е неясен, легендата гласи, че през 1792 година френски доктор в Швейцария създава за пръв път абсента.
Опияняващите свойства на абсента се разпространяват бързо и клюката за напитката, която разбужда сетива бързо достига до хората на изкуството. Едни от най-популярните консуматори на абсента са Артюр Рембо, Пол Верлен, Едгар Алан По, Ван Гог, Оскар Уайлд.  Точно поради тази причина този вид алкохол се смята за муза на много хора на изкуството.
Такава е и концепцията на Николай и Адриан, които създават Абсент хаус-а. Те затварят един кръг от муза – стимул – артист – произведение – муза, който превръща мястото в прохладно кътче за арт натури и не само. Имайки предвид, че и двамата са творчески личности, това ми изглежда съвсем логично. Идеята е на Николай, но от момента на раждането ? до сега се е изменила доста. Първоначалният замисъл е бил да се създаде ъндърграунд място, в което да се предлагат различни видове абсент, които не навсякъде можете да откриете. По-късно се присъединява и Адриан, а в процеса на работа нещата сами започват да се случват.
От ъндъргаунд до място, обединяващо няколко изкуства в едно – това е резултатът. Литература, художествено изкуство и музика се помещават заедно, дегустирайки различни абсенти, кой по-сладникъв с дъх на ванилия, друг, който е пъстър аромат от билки. Момчетата там ще ви покажат и ритуала, по който традиционно за ценителите се поднася абсента, докато чакате капка по капка водата да разтопи захарната ви бучица. Всъщност традицията със захарта вече съвсем не е задължителна. Всичко започва още при създаването на абсента, когато той е бил толкова горчив, че е било нужно да се разреди с вода и захар, за да може да се пие. С годините това се променя и остава само ритуалът.
Нямаше как да не ми направят впечатление грамофоните, които можете да откриете там. Първоначално си помислих, че са просто част от интериора, но не. Те са работещи и се ползват точно по предназначение. Всяка неделя в Абсент хаус се организират „винилени“ вечери или следобеди. Слуша се музика от плочи и всеки е свободен да занесе любимата си, с която да се огласи арт кътчето. Освен това можете да обърнете внимание на картините. Можете ли да познаете на кого са? На Адриан, който влага себе си не само в работата, но и в интериора. Рисува, при това пиейки абсент. Е, не е срязал ухото си, поне засега. Но идеално се вписва в легендата.
Остават 3 дни до неделната винилена сбирка, към която смятам да се присъединя. Отивам да търся грамофонни плочи, а ако обичате хубава музика, лятна прохлада, абсент или просто, за да дегустирате – присъединете се.

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина